Europa League Results / Fixtures

GROUP A
September 20
Young Boys 3-5 Liverpool
Udinese 1-1 Anzhi

October 4   
Anzhi 2-0 Young Boys
Liverpool 2-3 Udinese

October 25
Liverpool 1-0 Anzhi
Young Boys 3-1 Udinese

November 8
Anzhi 1-0 Liverpool
Udinese 2-3 Young Boys

November 22
Anzhi 2-0 Udinese
Liverpool 2-2 Young Boys

December 6
Young Boys 3-1 Anzhi
Udinese 0-1 Liverpool

Table P W D L F A Pts
Liverpool 6 3 1 2 11 9 10
Anzhi 6 3 1 2 7 5 10
Young Boys 6 3 1 2 14 13 10
Udinese 6 1 1 4 7 12 4

GROUP B
September 20
H. Tel Aviv 0-3 Atletico Madrid
Plzen 3-1 Academica

October 4   
Academica 1-1 H. Tel Aviv
Atletico Madrid 1-0 Plzen

October 25
Atletico Madrid 2-1 Academica
H. Tel Aviv 1-2 Plzen

November 8
Academica 2-0 Atletico Madrid
Plzen 4-0 H. Tel Aviv

November 22
Atletico Madrid 1-0 H. Tel Aviv
Academica 1-1 Plzen

December 6
H. Tel Aviv 2-0 Academica
Plzen 1-0 Atletico Madrid

Table P W D L F A Pts
Plzen 6 4 1 1 11 4 13
Atletico Madrid 6 4 0 2 7 4 12
Academica 6 1 2 3 6 9 5
H. Tel Aviv 6 1 1 4 4 11 4

GROUP C
September 20
AEL 0-0 Monchengladbach
Fenerbahce 2-2 Marseille

October 4   
Marseille 5-1 AEL
Monchengladbach 2-4 Fenerbahce

October 25
Monchengladbach 2-0 Marseille
AEL 0-1 Fenerbahce

November 8
Marseille 2-2 Monchengladbach
Fenerbahce 2-0 AEL

November 22
Monchengladbach 2-0 AEL
Marseille 0-1 Fenerbahce

December 6
AEL 3-0 Marseille
Fenerbahce 0-3 Monchengladbach

Table P W D L F A Pts
Fenerbahce 6 4 1 1 10 7 13
Monchengladbach 6 3 2 1 11 6 11
Marseille 6 1 2 3 9 11 5
AEL 6 1 1 4 4 10 4

GROUP D
September 20
Maritimo 0-0 Newcastle
Bordeaux 4-0 Club Brugge

October 4   
Club Brugge 2-0 Maritimo
Newcastle 3-0 Bordeaux

October 25
Newcastle 1-0 Club Brugge
Maritimo 1-1 Bordeaux

November 8
Club Brugge 2-2 Newcastle
Bordeaux 1-0 Maritimo

November 22
Newcastle 1-1 Maritimo
Club Brugge 1-2 Bordeaux

December 6
Maritimo 2-1 Club Brugge
Bordeaux 2-0 Newcastle

Table P W D L F A Pts
Bordeaux 6 4 1 1 10 5 13
Newcastle 6 2 3 1 7 5 9
Maritimo 6 1 3 2 4 6 6
Club Brugge 6 1 1 4 6 11 4

GROUP E
September 20
Stuttgart 2-2 Steaua
Kobenhavn 2-1 Molde

October 4   
Molde 2-0 Stuttgart
Steaua 1-0 Kobenhavn

October 25
Steaua 2-0 Molde
Stuttgart 0-0 Kobenhavn

November 8
Molde 1-2 Steaua
Kobenhavn 0-2 Stuttgart

November 22
Steaua 1-5 Stuttgart
Molde 1-2 Kobenhavn

December 6
Stuttgart 0-1 Molde
Kobenhavn 1-1 Steaua

Table P W D L F A Pts
Steaua 6 3 2 1 9 9 11
Stuttgart 6 2 2 2 9 6 8
Kobenhavn 6 2 2 2 5 6 8
Molde 6 2 0 4 6 8 6

GROUP F
September 20
Dnipro 2-0 PSV
Napoli 4-0 AIK

October 4   
AIK 2-3 Dnipro
PSV 3-0 Napoli

October 25
PSV 1-1 AIK
Dnipro 3-1 Napoli

November 8
AIK 1-0 PSV
Napoli 4-2 Dnipro

November 22
PSV 1-2 Dnipro
AIK 1-2 Napoli

December 6
Dnipro 4-0 AIK
Napoli 1-3 PSV

Table P W D L F A Pts
Dnipro 6 5 0 1 16 8 15
Napoli 6 3 0 3 12 12 9
PSV 6 2 1 3 8 7 7
AIK 6 1 1 4 5 14 4

GROUP G
September 20
Genk 3-0 Videoton
Sporting 0-0 Basel

October 4   
Basel 2-2 Genk
Videoton 3-0 Sporting

October 25
Videoton 2-1 Basel
Genk 2-1 Sporting

November 8
Basel 1-0 Videoton
Sporting 1-1 Genk

November 22
Videoton 0-1 Genk
Basel 3-0 Sporting

December 6
Genk 0-0 Basel
Sporting 2-1 Videoton

Table P W D L F A Pts
Genk 6 3 3 0 9 4 12
Basel 6 2 3 1 7 4 9
Videoton 6 2 0 4 6 8 6
Sporting 6 1 2 3 4 10 5

GROUP H
September 20
Inter 2-2 Rubin
Partizan 0-0 Neftci

October 4   
Rubin 2-0 Partizan
Neftci 1-3 Inter

October 25
Rubin v Neftci
Inter 1-0 Partizan

November 8
Neftci 0-1 Rubin
Partizan 1-3 Inter

November 22
Rubin 3-0 Inter
Neftci 1-1 Partizan

December 6
Inter 2-2 Neftci
Partizan 1-1 Rubin

Table P W D L F A Pts
Rubin 6 4 2 0 10 3 14
Inter 6 3 2 1 11 9 11
Partizan 6 0 3 3 3 8 3
Neftci 6 0 3 3 4 8 3

GROUP I
September 20
Lyon 2-1 Sparta Praha
Athletic Bilbao 1-1 H. Kiryat Shmona

October 4   
H. Kiryat Shmona 3-4 Lyon
Sparta Praha 3-1 Athletic Bilbao

October 25
Sparta Praha 3-1 H. Kiryat Shmona
Lyon 2-1 Athletic Bilbao

November 8
H. Kiryat Shmona 1-1 Sparta Praha
Athletic Bilbao 2-3 Lyon

November 22
Sparta Praha 1-1 Lyon
H. Kiryat Shmona 0-2 Athletic Bilbao

December 6
Lyon 2-0 H. Kiryat Shmona
Athletic Bilbao 0-0 Sparta Praha

Table P W D L F A Pts
Lyon 6 5 1 0 14 8 16
Sparta Praha 6 2 3 1 9 6 9
Athletic Bilbao 6 1 2 3 7 9 5
H. Kiryat Shmona 6 0 2 4 6 13 2

GROUP J
September 20
Maribor 3-0 Panathinaikos
Tottenham 0-0 Lazio

October 4   
Lazio 1-0 Maribor
Panathinaikos 1-1 Tottenham

October 25
Panathinaikos 1-1 Lazio
Maribor 1-1 Tottenham

November 8
Lazio 3-0 Panathinaikos
Tottenham 3-1 Maribor

November 22
Panathinaikos 1-0 Maribor
Lazio 0-0 Tottenham

December 6
Maribor 1-4 Lazio
Tottenham 3-1 Panathinaikos

Table P W D L F A Pts
Lazio 6 3 3 0 9 2 12
Tottenham 6 2 4 0 8 4 10
Panathinaikos 6 1 2 3 4 11 5
Maribor 6 1 1 4 6 10 4

GROUP K
September 20
Rapid Vienna 1-2 Rosenborg
Leverkusen 0-0 Metalist

October 4   
Metalist 2-0 Rapid Vienna
Rosenborg 0-1 Leverkusen

October 25
Rosenborg 1-2 Metalist
Rapid Vienna 0-4 Leverkusen

November 8
Metalist 3-1 Rosenborg
Leverkusen 3-0 Rapid Vienna

November 22
Rosenborg 3-2 Rapid Vienna
Metalist 2-0 Leverkusen

December 6
Rapid Vienna 1-0 Metalist
Leverkusen 1-0 Rosenborg

Table P W D L F A Pts
Metalist 6 4 1 1 9 3 13
Leverkusen 6 4 1 1 9 2 13
Rosenborg 6 2 0 4 7 10 6
Rapid Vienna 6 1 0 5 4 14 3

GROUP L
September 20
Levante 1-0 Helsingborgs
Twente 2-2 Hannover

October 4   
Hannover 2-1 Levante
Helsingborgs 2-2 Twente

October 25
Levante 3-0 Twente
Helsingborgs 1-2 Hannover

November 8
Hannover 3-2 Helsingborgs
Twente 0-0 Levante

November 22
Helsingborgs 1-3 Levante
Hannover 0-0 Twente

December 6
Levante 2-2 Hannover
Twente 1-3 Helsingborgs

Table P W D L F A Pts
Hannover 6 3 3 0 11 8 12
Levante 6 3 2 1 10 5 11
Helsingborgs 6 1 1 4 9 12 4
Twente 6 0 4 2 5 10 4

ROUND OF 32

February 14

Bate 0-0 Fenerbahce

Inter 2-0 Cluj

Levante 3-0 Olympiacos

Zenit 2-0 Liverpool

Dynamo Kiev 1-1 Bordeaux

Bayer Leverkusen 0-1 Benfica

Newcastle 0-0 Metalist

Stuttgart 1-1 Genk

Atletico Madrid 0-2 Rubin Kazan

Ajax 2-0 Steaua

Basel 2-0 Dnipro

Anzhi 3-1 Hannover

Sparta Prague 0-1 Chelsea

Borussia Monchengladbach 3-3 Lazio

Tottenham 2-1 Lyon

Napoli 0-3 Plzen

February 21

Fenerbahce 1-0 Bate

Cluj 0-3 Inter

Olympiacos 0-1 Levante

Liverpool 3-1 Zenit

Bordeaux 1-0 Dynamo Kiev

Benfica 2-1 Bayer Leverkusen

Metalist 0-1 Newcastle

Genk 0-2 Stuttgart

Rubin Kazan 0-1 Atletico Madrid

Steaua 2-0 Ajax

Dnipro 1-1 Basel

Hannover 1-1 Anzhi

Chelsea 1-1 Sparta Prague

Lazio 2-0 Borussia Monchengladbach

Lyon 1-1 Tottenham

Plzen 2-0 Napoli

ROUND OF 16

March 7

Anzhi 0-0 Newcastle

Steaua Bucharest 1-0 Chelsea

Viktoria Plzen 0-1 Fenerbahce

Stuttgart 0-2 Lazio

Benfica 1-0 Bordeaux

Basel 2-0 Zenit

Levante 0-0 Rubin Kazan

Tottenham 3-0 Inter

March 14

Bordeaux 2-3 Benfica

Chelsea 3-1 Steaua Bucharest

Fenerbahce 1-1 Viktoria Plzen

Inter 4-1 Tottenham aet

Lazio 3-1 Stuttgart

Newcastle 1-0 Anzhi

Rubin Kazan 2-0 Levante

Zenit 1-0 Basel

QUARTER-FINALS
April 4
Chelsea 3-1 Rubin
Tottenham 2-2 Basel
Fenerbahce 2-0 Lazio
Benfica 3-1 Newcastle
April 11
Rubin – Chelsea
Basel – Tottenham
LazioFenerbahce
Newcastle – Benfica

SEMI FINALS Apr 25, May 2

FINAL May 15 Amsterdam Arena